Belka
Sobota, 20 Kwietnia 2019   imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Brzeg Skarbimierz

 
Lotnisko Brzeg Skarbimierz: Kompleks jest położony kilka kilometrów na południowy zachód od miasta Brzeg. W pobliżu drogi do lotniska przebiega szosa krajowa nr 94 z Wrocławia do Opola. Pierwsze obiekty zbudowane zostały tutaj przed I wojną światową, związane one były z lotniskiem sportowym. Dopiero w latach 30 tych przystąpiono do przebudowy na lotnisko Luftwaffe. W 1939 roku z lotniska startowały samoloty bombardujące Polskę. Na południowym skraju lotniska znajdował się obóz pracy filia obozu w Gross - Rosen. Ginęli tam w latach 1939 - 45 jeńcy polscy, francuscy, rosyjscy, żydowscy. W miejscu kaźni wystawiono pamiątkową tablicę. W 1945 roku zdobyte przez wojska radzieckie wraz z dużą ilością sprzętu i amunicji. Po tym roku obiekt przeszedł w ręce wojsk radzieckich. Rosjanie dokonali jego rozbudowy i powiększenia. Stanowiło ono jedną z największych radzieckich baz lotniczych w Polsce.

 


Bogdan Zaleski
 
Data pliku video: 2016-10-19, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat brzeski – powiat zachodniej części województwa opolskiego z siedzibą w mieście Brzeg. W jego skład wchodzą gminy: Brzeg, Grodków, Lewin Brzeski, Lubsza, Olszanka i Skarbimierz. Powiat położony na Nizinie Śląskiej w dorzeczu środkowej Odry, obejmujący swym zasięgiem obszar 877 km2.

  Na terenie powiatu ustanowionoo 5 rezerwatów przyrody: „Przylesie”, „Leśna Woda”, „Rogalice”, „Lubsza” i „Śmiechowice”. Infrastrukturę wodną stanowi Odra oraz Nysa Kłodzka.

  Poza przyrodą powiat brzeski przyciąga turystów licznymi zabytkami - są wśród nich: renesansowy ratusz w Brzegu, klasycystyczny w Lewinie Brzeskim i późnoklasycystyczny w Grodkowie, liczne pałace i zamki, a wśród nich XIII wieczny „Śląski Wawel”,czyli zbudowany przez Bolka I Świdnickiego Zamek Piastów Śląskich.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola